Möödunud nädalal toimunud Station Narva festivali külastas ligi 1200 inimest

Möödunud nädalal 26. –27 augustil toimus Narvas kolmandat korda muusika ja linnakultuuri festival Station Narva. Festivalil leidsid aset muusikaprogramm Narva Linna Sadamas, ettevõtluskonverents loomeinkubaatoris OBJEKT, linna vaatamisväärsuste tuurid, avalikud arutelud, raamatuesitlused, kunstinäitused ja palju muud. Kahe päeva jooksul külastas festivali üritusi kokku ligi 1200 inimest.

Festivali tänavune keskus oli Narva Linna Sadam. Kolmel jõeäärsel laval Ro-Ro klubis, ajaloolises puuvillalaos asuvas paadikuuris ja suurel välilaval esinesid 26. augusti õhtul Eesti artistid Tommy Cash, NOËP, Anna Kaneelina, Lexsoul Dancemachine, Manna, Levski, Bible Club, Tam i Tut, Pale Alison ja Jaama 6 DJ-d. Välisartistidest astusid festivalil üles Jesse Markin Soomest, Bendik Giske Norrast ja Fremen Poolast. 

Linda 2 keskuses asuvas loomeinkubaatoris OBJEKT 26. augustil toimunud ettevõtluspäev keskendus loomemajanduse uutele ärimudelitele e-Eestis. Teiste seas said sõna Narva Muuseumi direktor Ivo Posti, muusik ja filmirežissöör Andres Kõpper ning ERRi ajakirjanik Mihhail Komaško. Ettevõtluspäeva eel avati OBJEKTis ka Sillamäe päritolu kunstniku Eduard Zentšiku kureeritud Kirde-Eesti uue põlvkonna kunstnike teoseid koondav grupinäitus „ZE + F: Ida-Virumaa noor kunst“.

Narva noorteühenduse Noorte Hääl Loeb (NHL) juhtimisel toimusid jõekaldal töötoad ja vestlused noortele, kus räägiti „mittekangelaslikke lugusid“ omaalgatustest, tegeleti empaatia ja motivatsiooni arendamisega ning tutvuti EduKoht programmeerimiskooliga. Festivalikülalistel oli võimalus nautida ka tänavatoitu ning jõekruiise puupurjekaga Tütarsaare Aino ja mootorpaadiga Brig.

Narva Vaba Loome Keskuses leidsid festivali teisel päeval, 27. augustil aset nii traditsiooniline narvapärane hommikusöök kui ka kohaliku üritustesarja BAZAR avalik arutelu, mille keskmes oli kiusamine kui kõiki ühiskonnakihte ja vanusegruppe puudutav probleem.

Narva kolledžis said festivalikülalised kohtuda ajaloolase ja poliitiku Katri Raikiga ning tutvuda tema peagi ilmuva Narva-teemalise raamatuga „Viimane lahke maja“. Narva Muuseumi Kunstigaleriis tutvustasid kunstiteadlane Karin Paulus ja muinsuskaitsja Madis Tuuder näitust ja raamatut „Narva – daatšast paleeni“. Huvilisi viidi ka näitusest inspireeritud avastusretkele  Narva vanalinna ja selle nüüdisaegsesse keskusesse Peetri platsi ümbruses.

Narva kunstiresidentuuris (NART) sai mõlemal festivalipäeval tutvuda Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna tudengite EKA TASE satelliitprogrammi raames valminud näitusega. Lisaks toimusid festivali raames tasuta linnalava kontserdid Linda 2 terrassil, Narva linnuse uue püsiekspositsiooni külastused ning ekskursioonid ajaloolises tööstushiius Kreenholmis.

Kontserte Narva Linna Sadamas ja Ro-Ro klubis külastas 628 inimest. Ettevõtluspäeva OBJEKTis külastas 70 inimest. Kokku külastas Station Narva erinevaid üritusi 1167 inimest, kellest hinnanguliselt kaks kolmandikku olid Narvast ja mujalt Ida-Virumaalt ning kolmandik mujalt Eestist. Festivali külastas ka peamiselt seoses Tallinn Music Weeki festivaliga Eestis viibiv muusikatööstuse esindajate välisdelegatsioon.  

Kommentaare Narva linna ja Station Narva esindajatelt:

Aleksei Jevgrafov, Narva linnapea:
„Fakt, et Station Narva festivali korraldatakse meie linnas juba kolmandat aastat ning sellest ei loobutud ka tänavu, erakordsete väljakutsete ajal, näitab korraldajate pühendumust. Kvaliteedis ei ole Station Narva kunagi allahindlust teinud – seda ilmestavad nii tugev ja mitmekesine programm kui ka julged asukohtade valikud ning jätkuv kohalike tegijate kaasamine. See on festival, mis toob meie linna nii uut kvaliteeti kui ka uut publikut, aidates sellega kaasa ka siinse teenindussektori arengule ning rikastades uute kogemuste ja ideedega. Festival tõstab esile ka erinevaid paiku, tutvustades linna alati uuest küljest ning luues uusi tulevikuvisioone. Tänavune festival näitas ka seda, milline võiks olla tulevikus Narva Linna Sadam – vaba aja veetmise paik kohvikute ja kultuurisündmustega nii noortele kui ka eakatele. Tunnustan korraldajaid julge visiooni eest ja loodan, et see festival on tulnud, et jääda!“


Valeria Lavrova, arutelupäeva BAZAR eestvedaja:
„Station Narva ei tähenda ainult muusikat, vaid kõike aktiivse linnaeluga seotut – kunsti, arhitektuuri, disaini, kodanikuühiskonna ilminguid – ning ka lihtsalt võimalust näha ja kasutada linnaruumi teistmoodi. Isegi Narvas ei tunne me üksteist piisavalt ja haume ikka oma mahlas ühes kõigi oma küsimuste ja ettevõtmistega. Festival annab aga võimaluse sünergiaks ja ühisteks eesmärkideks. Võimaluse tulla kokku ning katsetada uusi lähenemisi ja formaate, et sünniks  midagi suuremat. See on uusi värve loov koostöö kohalike ja pealinna tegijate vahel ning noorte ja proffide vahel. Station Narva ainulaadsus on ka pidevas oma näo otsimises. Juba kolm korda toimunud festival tuleb iga kord uutmoodi, erinedes kõigest muust, mis meie linnas toimub. Sellel festivalil on oma stiil, atmosfäär ja meeleolu.“


Mihhail Komaško, ERR Narva stuudio ajakirjanik:
„Muusikuid saab ikka siia esinema tellida ja ürituste formaate saab importida. Aga peamine, mida Station Narva on suutnud teha, on linna eri paikade elavdamine ja nende potentsiaali välja toomine. „Station“ näitab ruumi selle ideaalsel kujul. Varasematel aastatel oleme olnud tunnistajaks Kreenholmi muljetavaldavate mõõtmete sobilikkusele kultuurilavana ning Vaba Lava muutumisele eripärase õhustikuga ööklubiks, samuti oleme näinud „Narva Veneetsia“ ilmumist turismikaardile. Seekord kogesime jõesadamat sellisel kujul, nagu see võiks olla mitte vaid kord aastas, vaid igapäevaselt. Festival näitab, mida Narva vajab ja milleks jääb vahel julgusest puudu. Selline võimaluste väljavalgustamine mõjutab ka kohalikke elanikke.“

Station Narva 2020 korraldati vastavalt antud perioodil avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. 

Station Narva 2020 korraldas ettevõte Shiftworks koostöös Narva tiimiga ja agentuuriga Damn.Loud.

Koostööpartnerid: Art Club Ro-Ro, loomeinkubaator OBJEKT, arutelude päev BAZAR, Narva Linna Sadam, Narva Linnavalitsus, Narva-Jõesuu Sadam, Narva Muuseum, Narva kunstiresidentuur, Narva Vaba Loome Keskus, MTÜ Uus Sild, Noorte Hääl Loeb, GO Travel, Hotell Inger, Startup Estonia, Tänavakokad, Kohvik No2, Darix OÜ, Hulkur Rändbaar, Veinimäe talu, Muna Café & Catering

Meediapartnerid: Raadio 2, Põhjarannik

Festivali toetasid Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Briti Nõukogu, Soome Instituut, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Kultuurkapital

Festivali teostamisse panustasid: 

Asko Astmäe (sotsiaalmeedia ja veebitekstid), Boris Medvezhnikov (Ro-Ro ala koordinaator), Dan Rotar (venekeelne meediasuhtlus), Erkin Antov (disain ja veebileht), Erli Kasikov (logistika), Helen Sildna (peakorraldaja), Ingrid Kohtla (meediakommunikatsioon), Ivan Sergejev (Narva tiimi juht), Jana Budkovskaja (ettevõtluspäeva juht), Jevgeni Timoštšuk (linnafestival), Liina Tammepõld (turundus), Maria Kullamägi (turundus Ida-Virumaal), Marina Pushkar (fototiimi juht), Mihhail Makoshin (valgusdisain ja produktsioon), Mihhail Peretochkin (Narva Muuseumi ürituste koordinaator), Olga Tapner (vabatahtlike koordinaator), Roman Demchenko (muusikaprogramm ja -produktsioon), Valeria Lavrova (BAZAR), Vivian Ränkel (linnafestival), Arvald Grupp, Eldred, Kemmerling, Meeskond Security, ShowEx, Saundland, Soundhouse, Storent, VitaPictura ja teised. Ala heakorrastuse tagas Narva Jäätmekäitluskeskus OÜ.

Pressifotod:
Station Narva 2020 parimad hetked
https://www.flickr.com/photos/141161937@N05/albums/72157715720563893
Station Narva 2020 erinevate ürituste galeriid
https://www.flickr.com/photos/141161937@N05/albums